Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Czym jest i kiedy warto zamówić medal okolicznościowy?

Czym jest i kiedy warto zamówić medal okolicznościowy?

Istnieje wiele wyjątkowych chwil w życiu miasta, danej instytucji czy firmy, które warto odpowiednio uczcić. Impreza z pompą to jedno – dobrze też pomyśleć nad jakąś trwałą pamiątką, stanowiącą świadectwo sukcesu, jubileuszu czy innego ważnego momentu. Świetne rozwiązanie stanowią medale okolicznościowe. Czym są i kiedy warto je zamówić? Sprawdź to!

Czym jest medal okolicznościowy?

W ten sposób nazywa się płaskorzeźbę przedstawiającą symbol, postać czy dowolny inny obiekt, w tym m.in. dzieła architektury. Istotne jest to, by element prezentowany przez dany medal okolicznościowy nawiązywał do konkretnego wydarzenia. Ozdoby te wytwarza się z najróżniejszych metali, co zależy od budżetu i oczekiwań samego zlecającego. Można je wykonać z blachy, odlać z brązu oraz pokryć złotem, srebrem… a nawet w całości przygotować właśnie z tego szlachetnego metalu.

Kiedy uczcić okazję medalem okolicznościowym?

Istnieje wiele chwil zasługujących na upamiętnienie takim detalem. W życiu prywatnym mogą być to np. ważne jubileusze. Srebrne gody, czyli 25-lecie wzięcia ślubu? A może 50. urodziny? To tylko dwa z wielu istotnych wydarzeń, jakie zdarzają się w życiu człowieka. W przypadku firm z kolei mogą być to odznaczenia dla wyjątkowo zasłużonych pracowników, którzy znacząco wpłynęli na jej rozwój. Często też zrzeszenie przedsiębiorstw z danej branży zamawia medale okolicznościowe , by nagrodzić daną działalność za jej osiągnięcia.

Miasta i instytucje państwowe z kolei często tak czczą wyjątkowe dla lokalnej społeczności rocznice. W ten sposób upamiętnia się np. okrągłe jubileusze nadania praw miejskich lub wydarzeń istotnych historycznie. Jak widać więc – momentów wartych wydania takich płaskorzeźb jest wiele!

Gdzie zamówić medal okolicznościowy?

Wykonanie tego typu artykułów zleca się mennicom. Instytucje te specjalizują się w pracach metalurgicznych, oferując zarówno realizację mniejszych, jak i bardzo dużych wyrobów z różnych stopów metalu. Firma może albo działać według dostarczonego przez klienta projektu, albo sama podjąć się jego stworzenia.

Wybierz sprawdzoną mennicę

Pamiętaj, że wykonanie medali okolicznościowych najlepiej zlecić partnerowi, który ma bogate doświadczenie i szerokie portfolio. Warto zwrócić uwagę na dotychczasowe projekty, aby mieć pewność, że wykonane wyroby będą estetyczne i pomogą godnie upamiętnić ważne chwile, niezależnie, czy tyczą się życia rodzinnego, firmy, czy życia publicznego.