Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Dlaczego warto wykonać analizę chemiczną gleby?

Świadome rolnictwo to efektywniejsza praca na polu, a co za tym idzie – większe i zdrowsze plony. Rolnicy coraz chętniej korzystają ze wsparcia specjalistów, zajmujących się m.in. badaniem jakości gruntów. Wylicza się szereg zalet takiego działania. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto przeprowadzić analizę chemiczną gleby? Przeczytaj ten tekst!

Większa świadomość dotycząca wymagań gleby

Każda uprawiana roślina ma określone wymagania jeśli chodzi o zasobność ziemi w składniki odżywcze. W zależności od lokalizacji zaś grunt może mieć zróżnicowany skład chemiczny. Między innymi z tego powodu w rolnictwie (także ekologicznym) stosuje się nawozy o określonej formule. Aby jednak zastosować odpowiednią ilość preparatu, trzeba dowiedzieć się więcej o podłożu i stężeniu w nim konkretnych minerałów. Żeby to zrobić – należy zlecić odpowiedniemu podmiotowi stosowne badania. Po ich wykonaniu uzyska się informację, jak wiele konkretnego środka użyć, by uzupełnić ewentualne braki w ziemi.

Ma to dwa wymiary. Z jednej strony – wzbogaca się grunt o właściwą ilość konkretnego składnika, by rośliny zdrowo wzrastały. Z drugiej natomiast – unika się sytuacji przenawożenia, co mogłoby w skrajnym przypadku doprowadzić do erozji przez nieprawidłowe prace. Innymi słowy – lepiej przeanalizować zasobność w minerały niż doprowadzić do degradacji gruntu.

Skuteczniejsze uprawy roślin

Dostarczenie właściwej ilości danego nawozu wpływa na jakość upraw. Profesjonalna analiza chemiczna gleby pozwala dobrać środki wspomagania rozwoju roślin stosownie do konkretnych gatunków. Takie badania umożliwiają również zdiagnozowanie potencjalnych przyczyn nieprawidłowego rozwoju np. hodowanych zbóż.

Kiedy najlepiej wykonać badanie?

Wyróżnia się dwa okresy, kiedy można zlecić wykonanie opisywanej usługi. Wskazuje się, że najlepiej to zrobić albo tuż po żniwach, albo wczesną wiosną, przed wysianiem nasion lub obsadzeniem pól. Analiza chemiczna gleby zalecana jest także przy zmianie uprawianych roślin, zaobserwowaniu ich nieprawidłowego rozwoju oraz w ramach kontroli żywności.

Komu powierzyć analizę chemiczną gleby?

Chcesz mieć pewność, że skład chemiczny gruntu zostanie sprawdzony tak, jak należy? Powierz to zadanie profesjonalnemu laboratorium. Rozeznaj się w placówkach w okolicy, a jeśli trzeba – także w innych miastach. Próbki bowiem możesz wysłać kurierem. Wyspecjalizowane firmy dostarczą instrukcję, jak to zrobić i opakowanie, w którym dostarczysz ziemię.