Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Jak wybrać właściwy zawór termostatyczny do grzejnika? Sprawdź porady!

Jak wybrać właściwy zawór termostatyczny do grzejnika? Sprawdź porady!

Aby kaloryfer działał prawidłowo, potrzebuje stosownej regulacji. Do tego zaś niezbędny jest właściwy zawór termostatyczny. Montowany do grzejnika, pozwala na zmianę przepływu przez niego gorącej wody, a tym samym – regulację siły jego ogrzewania. Jak go jednak dobrać do swoich potrzeb? Dowiedz się tego z artykułu!

Czym jest zawór termostatyczny?

Otóż zawór termostatyczny do grzejnika to część składająca się z dwóch głównych komponentów – głowicy i zaworu przygrzejnikowego. Oprócz tego jego konstrukcja posiada również popychacz, umożliwiający zwiększanie i zmniejszanie dopływu wody oraz czujnik temperatury z substancją termokurczliwą (z gazem, woskiem lub wybraną cieczą). Z pomocą tego akcesorium możesz ustalić siłę grzania kaloryfera.

Jakie właściwości należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

Dobór odpowiedniego zaworu termostatycznego do grzejnika wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych cech. Wynika to nie tylko z różnic między rozwiązaniami poszczególnych producentów, ale i pomiędzy starymi a nowymi kaloryferami. Co trzeba więc uwzględnić przed zakupem? Sprawdź poniżej!

Wymiary wkładki lub gwintu

Zakupiony element podłączasz do systemu ogrzewania w swoim domu czy firmie. Dlatego musi być z nim kompatybilny. Jedną z najważniejszych kwestii więc, na którą trzeba zwrócić uwagę, są wymiary wkładki lub gwintu. Powinny być one zgodne z tymi, jakie masz w swoim kaloryferze.

Rodzaj zaworu termostatycznego

Kolejna kwestia to typ zaworu termostatycznego. Wyróżnia się m.in. elementy:

  • osiowe,
  • proste,
  • kątowe,
  • narożnikowe.

Dobór właściwego modelu zależy np. od sposobu prowadzenia rur i zasilania grzejnika.

Możliwości przepływowe zaworu

Ten parametr określa się współczynnikiem kv. Wystarczy jednak pamiętać, że do małych kaloryferów wystarczą mniejsze możliwości przepływowe, a do dużych – większe. Ot, prosta zasada.

Postaw na wysokiej jakości zawory!

Pamiętaj, że bardzo ważna jest jakość nabytego komponentu. Jeśli zdecydujesz się na tani egzemplarz, niewykluczone, że szybko może się w nim coś zepsuć. Dlatego warto wydać kilka-kilkanaście złotych więcej, zamiast płacić drugi raz już za droższy model. Przejrzyj więc ofertę sprawdzonego dostawcy i wybierz produkt dla siebie!