Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Jakie farby tampodrukowe wybrać?

Jakie farby tampodrukowe wybrać?

W branży reklamowej na szeroką skalę wykorzystywane są materiały promocyjne, takie jak czapki, koszulki, torby, kubki czy breloczki z naniesionym na ich powierzchnię firmowym logo lub dowolną grafiką. W drukarniach stosowane są przeróżne techniki druku, m.in. sitodruk, hot stamping, haft komputerowy czy tampodruk. Każdy wymaga odpowiedniego doświadczenia i użycia dodatkowych materiałów eksploatacyjnych. Sprawdź, jakie farby dobrać do tampodruku.

Na czym polega tampodruk?

Ta technika drukowania jest najczęściej wykorzystywana w trakcie produkcji gadżetów promocyjnych dla firm. Podczas druku stosowany jest tzw. tampon (miękki, silikonowy stempel), który przenosi dowolną grafikę lub napis na powierzchnię materiału reklamowego. W przeciwieństwie do innych popularnych technik tampodruk sprawdzi się również w przypadku akcesoriów o nieregularnych kształtach. W procesie drukowania tą metodą używana jest tamponiarka, matryca (z wytrawionym wzorem), farba i wspomniany tampon. Powstały nadruk cechuje wysoka rozdzielczość i odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Jak dobrać i przygotować farbę do tampodruku?

Najważniejsze, aby przed zakupem produktu dokładnie określić rodzaj powierzchni, na której umieszczony będzie nadruk. Podłoże może być wykonane z tworzyw sztucznych, tkaniny, silikonu, metalu, szkła lub gumy. Producenci oferują następujące farby tampodrukowe :

  • jednoskładnikowe,
  • dwuskładnikowe,
  • UV,
  • RDF do tampodruku rotacyjnego.

Jeśli wybrany preparat nie spełnia swojego zadania, wtedy przydatny może okazać się specjalny utwardzacz PHL, który zwiększa przyczepność farby do podłoża. Kluczowe są również warunki, w jakich działa tamponiarka (najlepiej, aby wewnątrz panowała temperatura pokojowa — 20-21°C). Czasem konieczne jest też użycie rozpuszczalnika czy innych środków pomocniczych, m.in. dodatków kryjących lub matujących.

Gdzie kupić farbę do tampodruku?

Stacjonarnie działa niewiele firm zajmujących się sprzedażą tego typu materiałów eksploatacyjnych. Znacznie większy wybór  farb i pozostałych produktów wykorzystywanych podczas tampodruku jest dostępny w internecie. Sprzedawcy proponują wysokiej jakości produkty pochodzące od renomowanych marek, spełniające polskie i europejskie normy. Ważne, aby wybrać firmę, która dodatkowo świadczy usługi doradcze i szkoleniowe (w przypadku osób początkujących w branży).