Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Na jakiej zasadzie działają pneumatyczne wiertarki kątowe?

Na jakiej zasadzie działają pneumatyczne wiertarki kątowe?

Są takie dziedziny gospodarki, gdzie wykorzystanie narzędzi elektrycznych do prac montażowych czy naprawczych nie jest możliwe. Wówczas używa się sprzętu o napędach hydraulicznym lub pneumatycznym. Wybór pomiędzy nim a zasilaniem elektrycznym zależy od kilku czynników. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie to czynniki i jak działają te urządzenia, zapoznaj się z dalszą treścią niniejszego artykułu! 

Od czego zależy wybór napędu w wiertarkach kątowych?

Selekcjonując sprzęt do wykonania specjalistycznych zadań, należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj materiału, na którym praca ma zostać wykonana,
  • warunki panujące w danym środowisku.

Wiertarki kątowe z napędem elektrycznym nie sprawdzą się w trudnych pracach, np. przy obróbce bardzo twardych materiałów, takich m.in. jak różne typy skał. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą urządzenia hydrauliczne, cechujące się dużą mocą, wysokim momentem obrotowym i niższym poziomem hałasu. Elektrycznego sprzętu nie można też wykorzystać w środowisku, gdzie występują niektóre pyły, gazy lub ich mieszaniny. Iskrzenie silnika elektrycznego zagraża bowiem spowodowaniem eksplozji. Nawet narzędzia hydrauliczne pracujące w takiej atmosferze muszą spełniać wymagania unijnej dyrektywy ATEX.

Jak działa ten specjalistyczny sprzęt? 

Narzędzia hydrauliczne i pneumatyczne napędzane są silnikami, których łopatki poruszane są, odpowiednio, przepływającą cieczą lub powietrzem. Oba te czynniki są sprężane za pomocą urządzenia zewnętrznego, np. kompresora lub sprężarki elektrycznej albo spalinowej. Aby sprzęt ten mógł działać poprawnie, w zestawach potrzebne są też zbiorniki sprężonego powietrza, pompy i przewody, którymi płyną media.

Kto produkuje taki sprzęt?

Firmą oferującą wysokiej jakości wiertarki kątowe z napędem hydraulicznym jest niemiecka marka Spitznas. Przedsiębiorstwo to słynie z produkcji doskonałych narzędzi o wyjątkowej trwałości. Podejmuje się ono również dopasowania oferowanych rozwiązań do konkretnych oczekiwań klientów. Wykonujesz prace wymagające sprzętu o dużej mocy i wydajności? Znajdź na stronie odpowiedni model wiertarki kątowej i dokonaj zakupu!