Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Smartfon z iOS czy z Androidem? Co wybrać w 2022 roku?

Jaki system operacyjny na smartfona jest najlepszy? Dowiedz się, jakie są różnice między iOS a Androidem. Poznaj najważniejsze funkcje różnych modeli telefonów. Przekonaj się, dla których użytkowników sprawdzą się smartfony Apple iPhone i jakie aplikacje są w nich dostępne.

Systemy operacyjne w smartfonach

W trakcie zakupu telefonu warto rozważyć różne kwestie. Użytkownicy zastanawiają się między innymi nad pamięcią wewnętrzną i RAM, typem aparatu, rozmiarem ekranu oraz estetyką obudowy. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest jednak system operacyjny. Wiele osób waha się między Androidem a iOS. Co jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Smartfony Apple iPhone

Jeśli szukasz bezpiecznego i solidnego urządzenia, smartfony Apple iPhone są strzałem w dziesiątkę. Wyróżnia je system zamknięty. Są produkowane przez amerykańską markę, która stawia przede wszystkim na własne rozwiązania. Każda aplikacja dostępna w tym systemie jest precyzyjnie weryfikowana. Z tego względu użytkownicy mają dostęp do bezpieczniejszych programów, które oferują szereg funkcji podnoszących radość korzystania z telefonu. Oprogramowanie iOS pozwala na:

  • używanie uniwersalnych narzędzi Gmail, Google Maps, Chrome, Hangouts,
  • korzystanie z unikalnego oprogramowania marki, w tym przeglądarki Safari i FaceTime’a,
  • płynne zarządzenia pamięcią RAM.

Urządzenia oparte na iOS nie zacinają się i są kojarzone z bardzo wysoką jakością. System operacyjny jest starannie dopracowany, dzięki czemu działa bezawaryjnie przez długi czas. Kolejną zaletą tego sprzętu jest jego prestiż. Wyroby marki Apple mają dużą wartość i nawet jeśli są używane, można je korzystnie sprzedać. Największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na iOS stawia tam od 65 do 75% klientów.

Smartfony z Androidem

Jaki system operacyjny jest najczęściej wybierany w Polsce? Na rynku wciąż dominuje Android. Zapewnia rozbudowany katalog aplikacji i jest bardzo uniwersalny. Konsumenci przede wszystkim doceniają jego dostępność, ponieważ w sklepach proponowane są smartfony z Androidem w różnej cenie. Można zdecydować się na ekonomiczne rozwiązania, a wiele aplikacji jest darmowych. Urządzenia regularnie aktualizują się do nowych generacji, ale ich minusem jest mniejsza wytrzymałość systemowa – częściej się zacinają.

To odpowiedni wybór dla osób, które:

  • nie lubią zmian i są przyzwyczajone do jednego systemu (zmiana na Apple może być dla niektórych trudna ze względu na nieco inny wygląd interfejsu),
  • chcą dopasować model telefonu do swojego aktualnego budżetu domowego,
  • planują używanie tych samych aplikacji, co ich rodzina i znajomi (warto pamiętać o ilości użytkowników Androida w Polsce).

Wadą tego systemu jest też większe ryzyko ataków hakerów oraz duże różnice w wydajności sprzętu w zależności od modelu.

Apple iPhone a Android – co lepsze?

Każda technologia ma swoje wady i zalety. Wybierz iPhone, a zyskasz niezawodny i luksusowy telefon. Postaw na system Android, a będziesz cieszyć się uniwersalnością sprzętu. Przy zakupie zwróć uwagę na swoje indywidualne potrzeby.