Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Systemy operacyjne w smartfonach – jak je wybrać?

Planujesz zakup smartfona? Zobacz, jaki system operacyjny na telefon jest najlepszy. Poznaj technologie wykorzystywane przez producentów i sprawdź, na jakie funkcjonalności sprzętów zwracać uwagę. Dowiedz się więcej o iOS, Androidzie i Windows Mobile.

Najpopularniejsze systemy operacyjne w telefonach

W Polsce najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest oprogramowanie Android. To popularny system operacyjny komórek, który instalowany jest w urządzeniach z różnych półek cenowych. Jego dużą zaletą jest dostępność i rozbudowany katalog aplikacji. Sprzęty regularnie aktualizują się do nowych generacji i są proste w obsłudze. Ciekawą alternatywą jest iOS, czyli smartfony Apple iPhone. Pracują w systemie zamkniętym, dzięki czemu są w stanie zagwarantować większe bezpieczeństwo dla użytkowników. To droższa opcja, ale zdecydowanie ciekawsza i warto na nią postawić. Telefony marki Apple działają bardzo płynnie, nie zawieszają się i wyróżnia je świetny design.

Najmniej popularnym rozwiązaniem jest Windows Mobile. Został opracowany przez Microsoft i jest jedną z najstarszych technologii oferowanych na rynku. Najnowsza wersja łatwo synchronizuje się z komputerami, zawiera aplikację Windows Media Player i pakiet aplikacji biurowych.

Jak wybrać odpowiednią komórkę?

Postaw na technologie najlepiej dopasowane do Twojego stylu życia. Systemy operacyjne w telefonach są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zwróć uwagę na:

  • swój budżet (Android jest tańszy od iOS),
  • potrzebne Ci aplikacje (tylko Apple oferuje np. przeglądarkę Safari i FaceTime’a),
  • zastosowanie smartfona (do pracy przydatne będą pakiety biurowe Windows Mobile).

Dokładnie zapoznaj się z opisem od producenta. Porównaj parametry pamięci wewnętrznej, RAM, rozmiar wyświetlacza, typ aparatu oraz zabezpieczenia prywatności.

Nowoczesny system operacyjny

Jak wybrać oprogramowanie odpowiednie dla swoich potrzeb? Android, iOS czy Windows Mobile? Niezależnie od decyzji, uważnie sprawdzaj parametry produktów i daj sobie czas na przemyślenie różnych opcji zakupu.