Wszystko wokół zielonego robocika. Informacje i ciekawostki ze świata smartfonów, tabletów i innych urządzeń moblinych

Zawór termostatyczny do grzejnika – czym jest i jak działa?

Zawór termostatyczny do grzejnika – czym jest i jak działa?

Kaloryfery, aby działały prawidłowo, wymagają odpowiednich akcesoriów regulujących ich moc. Do tego zaś służą zawory termostatyczne do grzejników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń – przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim więcej informacji dotyczących budowy oraz sposobu ich działania.

Czym jest zawór termostatyczny do grzejnika?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest tego typu akcesorium. To urządzenie umożliwiające ustawienie temperatury w pomieszczeniu przez zmianę przepływu ciepłej wody do kaloryfera. Zawór termostatyczny do grzejnika składa się z dwóch głównych elementów:

  • zaworu przygrzejnikowego,
  • głowicy termostatycznej.

Pierwszy wymieniony element ma stożkowaty kształt. Z jego pomocą otwiera się lub zamyka dopływ z instalacji CO. Drugi natomiast ma wbudowany czujnik temperatury wypełniony substancją termokurczliwą, np. gazem, cieczą lub woskiem.

Jak działa takie urządzenie?

Głowica z pokrętłem, posiadającym określone oznaczenia symbolizujące siłę grzania, umożliwia precyzyjne wyregulowanie dopływu wody, a więc temperatury, przez ustawienie właściwej pozycji. Najczęściej stosuje się symbol gwiazdki (lub płatka śniegu) oraz numerację od 1 do 5. Skręcenie kaloryfera do „śnieżynki” zwykle wiąże się z siłą grzania na poziomie około 6°C, a np. 3 – 20°C. Dokładne informacje dotyczące tych parametrów producent podaje zazwyczaj w instrukcji.

Oprócz tego opisana konstrukcja i wykorzystane materiały sprawiają, że zawór termostatyczny reaguje na zmiany ciepła w pokoju. Jeśli jest cieplej – czujnik wskutek rozszerzania się substancji termokurczliwej dociska popychacz, zmniejszając przepływ wody. Gdy natomiast wnętrze pokoju się ochładza – gaz, ciecz czy wosk się kurczy, cofając blokadę i zwiększając przepływ przez grzejnik.

Gdzie kupić zawór termostatyczny?

Teoretycznie tego typu elementy można kupić w wielu różnych sklepach budowlanych. Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej jakości wyrobach – najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonego dostawcy części do instalacji grzewczych czy armatury. Znajdź już teraz więc doświadczoną firmę i wybierz odpowiedni model dla siebie.